AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "otomasyon"
Otomasyon Rehberi Gazetesi web sitesine nereden ulaştınız?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmişte yayınlanan sayılarına göz atabilirsiniz.

Mikdisplay

Seyad Üyesidir


<
Ana Sayfa

 
  / 2014
 
Söylesi 15.12.2015 tarihinden bu yana 4529 kez okundu. / 10. SAYI

ESİSPOWER'den 3x250 kVA Redundant UPS sistemi

Türkiye’nin güç elektroniği sektöründe lider şirketlerinden ESİSPOWER askeri bir tesiste kullanılmak üzere tasarlanan 3x250 kVA REDUNDANT UPS sistemini tamamladı.
2000 yılında Güç Sistemlerini tasarlamak, üretmek, satış ve satış sonrası servis hizmetlerini vermek amacıyla İstanbul’da kurulan ESİSPOWER 3x250 kVA REDUNDANT UPS sistemi 2+1 yedek şeklinde çalışıyor.

Redundant UPS sistemi hakkında görüşlerini aldığımız ESİSPOWER AR-GE Müdürü Elektrik-Elektronik Mühendisi Halit Zengince ürün hakkında şunları söyledi;
Elektrik şebeke kesintisi, yüksek gerilim, düşük gerilim, yüksek frekans, düşük frekans, yüksek oranda harmonik vs. gibi problemlerle karşılaştığında elektronik cihazlarımızın zaman zaman zarar gördüğü bilinmektedir. Bu tür sorunların üstesinden gelmek için Kesintisiz Güç Kaynakları( KGK, UPS) geliştirilmiştir. Kesintisiz güç kaynaklarının birçok çeşidi olmakla birlikte temel işlevleri aynıdır.
UPS’ler, şehir şebekesinden aldıkları AC gerilimi dc gerilime çevirirler. DC gerilimle aküler üzerinde enerji depolarlar. Aynı zamanda DC gerilimi tekrar AC gerilime çevirirler ve kritik yüklere(her tür elektronik cihaz) uygularlar. Ancak ürettikleri AC gerilim üzerinde yukarıda sayılmış olan problemler bulunmaz. Yani çıkıştaki AC gerilim üzerinde şebekede veya jeneratörlerde karşılaştığımız yüksek/düşük gerilim, yüksek/ düşük frekans, yüksek oranda harmonik vs. gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Aynı zamanda şebekede yaşadığımız kesinti ile de karşılaşılmaz. Çünkü şebeke olmadığında akülerde depolanan enerji sayesinde UPS çıkışındaki yükler kesintisiz beslenmeye devam ederler. Kuşkusuz burada anlatılan konular online çalışma prensibine sahip UPS’ler için geçerlidir. Offline çalışma mantığına sahip UPS’lerin ucuz olması dışında bir üstünlükleri olmadığından ve yeterince güvenli olmadıklarından dolayı onları anlatmaya gerek duyulmamıştır.

Halit Zengince şöyle devam etti;
Buraya kadar geçen bölümde kritik yüklerimizi şebekedeki sorunlardan korumak için bir UPS kullanmak gerektiğini gördük. Peki, ya UPS de arızalanırsa yüklerimiz nasıl korunacak? İşte bu sorunun çözümü için paralel UPS’ler geliştirilmiştir.
Paralel UPS’ler, adından da anlaşıldığı gibi en az iki UPS’in çıkışlarının birbirine paralel bağlanması ile elde edilir. Uygulamada üç UPS’in birbiriyle paralel bağlandığı da sıkça görülmektedir. Paralel UPS’lerden en az bir tanesi yedek güç amaçlıdır. UPS’lerden biri arızalandığında yedek amaçlı UPS’in devreye girmesi ile kritik yükler beslenmeye devam etmektedir. Bu yöntemle kritik yüklerimiz şebeke arızalarından korunduğu gibi UPS arızalarından da korunmuş olur.
ESISPOWER’ın geliştirdiği paralel UPS sistemlerinde yedek amaçlı kullanılan UPS’i sistemde aktif halde çalıştırmak mümkün olduğu gibi bekleme modunda çalıştırmak da mümkündür. Bekleme modunda olan UPS yok denecek kadar düşük enerji sarfiyatına sahiptir. Diğer UPS’ler ise %50-%80 aralığında yüklenme oranı ile çalıştırılır. Yeri gelmişken UPS’lerin yarı yük(%50) ile tam yük(%100) arasında en yüksek verime sahip olduklarını belirtelim. UPS’in birinin beklemede diğerlerinin ise verimli bölgede çalışması kayıp güçleri düşürür dolayısıyla toplam enerji sarfiyatını da düşürmüş olur. Enerji sarfiyatının düşük tutulması ile yapılan tasarruf yıllar sonra UPS’lerin fiyatlarına denk gelmektedir. Diğer bir deyişle UPS’lere ödenen parayı enerji tasarrufu ile geri kazanmış oluyoruz.
Hazırda bekleyen UPS, diğer UPS’lerden birinin arıza yapması durumunda birkaç yüz mili saniye içinde çok hızlı bir şekilde devreye girerek kritik yüklerin kesintisiz beslenmesini sürdürmekte olduğunu da belirtelim.

Halit Zengince sözlerini şöyle tamamladı;
Öte yandan, istenirse yedek UPS, diğer UPS veya UPS’lerin tam güçte veya aşırı yükte çalışması halinde birkaç yüz mili saniye içinde devreye girerek UPS’lerin tam güç noktasından uzaklaşmasını sağlayabilmektedir. Tam güçte(%100) çalışan bir UPS, %50-%80 arası yüklenme oranıyla çalışan bir UPS’e göre daha kısa ömre sahiptir. Bu çalışma modu, UPS’lerin daha uzun ömürlü olduğu yüklenme bölgesinde çalışmalarını sağlayarak toplam sistem ömrünü uzatmaktadır. Özetle ESİSPOWER’ın geliştirdiği Redundant sistem, kayıp enerjiyi azaltarak tasarrufa neden olmakta aynı zamanda cihazların tam güçte çalışmalarının önüne geçerek yaşlanmalarını geciktirmektedir.


© Copyright 2006 - 2007 otomasyonrehberi.com All Rights Reserved.
10.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

Bugün 117 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 1 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 382809 kişi.