AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "otomasyon"
Otomasyon Rehberi Gazetesi web sitesine nereden ulaştınız?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmişte yayınlanan sayılarına göz atabilirsiniz.

Mikdisplay

Seyad Üyesidir


<
Ana Sayfa

 
  / 2014
 
Söylesi 15.12.2015 tarihinden bu yana 4345 kez okundu. / 10. SAYI

Mitsubishi Electric, e-F@ctory ile Üretimde Kaliteli Endüstri Dönemini Başlatıyor

Mitsubishi Electric Tu¨rkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Genel Mu¨du¨ru¨ S¸evket Sarac¸ogˆlu ile Otomasyon sektörüne surmuş oldukları ürün ve hizmetleriyle ilgili yapmış olduğumuz Röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Mitsubishi Electric Türkiye, son birkaç yıldır kendi yapılanmasıyla faaliyet gösterse de ülkemizdeki varlığı çok daha eskiye dayanıyor. Hafızaları kısaca tazelemek gerekirse, şirketin ülkemize katma değer sağlayan ve bugüne ulaşan hikâyesini paylaşır mısınız?
Elektrik-elektronik ve otomasyon alanında dünya devi olan ve iki yıldır Türkiye pazarında kendi yapılanmasıyla faaliyet gösteren Mitsubishi Electric, Türkiye’de temelde fabrika otomasyonu, ileri robot teknolojileri ve klima sistemlerinin satış ve satış sonrası hizmetlerini sürdürüyor. Bu faaliyetlerinin yanı sıra uydular, asansör, görsel veri sistemleri, güç kaynakları ve ulaştırma bağlantılı altyapı işlerine de destek veriyor.
Mitsubishi Electric Türkiye olarak Fabrika Otomasyon Sistemleri iş kolumuzda otomotiv, gıda, paketleme, metal işleme makineleri, PVC işleme makineleri, lazer kesme makineleri gibi Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarının bulunduğu alanlarda hizmet veriyoruz.
Fabrika otomasyonu alanındaki ana ürünlerimizi; programlanabilir kontrol cihazları, alternatif akım motoru hız ayar cihazları, insan-makine diyaloğu ekranları, servo motorlar, hareket kontrol sistemleri, alçak gerilim şalt ürünleri ve endüstriyel robotlar oluşturuyor.
Faaliyet alanlarımız içinde önemli bir yer tutan altyapı projeleri kapsamında Marmaray projesinden de kısaca bahsetmek gerekirse, İstanbul için hayati önem taşıyan Marmaray’ın İstasyon Bilgi ve Yönetim Sistemi Projesi’ni gerçekleştirdik. Marmaray’daki hizmetlerimiz; Mitsubishi Electric’in ileri teknoloji ürünü otomasyon ekipmanları, mühendislik ve tasarım, projelendirme, yazılım programlama, donanım montajı, devreye alma, eğitim ve servis desteğinden oluşuyor. Projede izlediğimiz ve kontrol ettiğimiz alt sistemleri ise tünel havalandırma, enerji temin, istasyon havalandırma, temiz ve atık su, tünel ve istasyon aydınlatma, tünel ve istasyon yangın alarm sistemleri, yürüyen merdivenler, asansörler, tünel drenaj ve sel kapakları şeklinde sıralayabiliriz.

Ülkemizde gerçek anlamda ölçek ekonomisine geçen firmaların sayısı artış göstermesine rağmen potansiyel dikkate alındığında gelişimin sınırlı kaldığını görüyoruz. Bu noktada Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki varlığı ve sunduğu hizmetler gelişim için sanayicilere ne tür avantajlar sağlıyor? Konuyu makine imalat ve üretim sektörleri üzerinden değerlendirirsek fabrika otomasyonu ve özellikle e-F@ctory yaklaşımınızı detaylandırır mısınız? Açıklayıcı olması açısından somut yansımalarını özetleyen başarı hikâyelerini aktarır mısınız?
Bahsettiğim gibi Mitsubishi Electric olarak Türkiye’de otomotiv, gıda, paketleme, metal işleme makineleri, PVC işleme makineleri, lazer kesme makineleri gibi ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarının bulunduğu alanlarda hizmet veriyoruz.
Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri; operatör arayüzünü sağlayan ekranları, makinaların logic kontrol ihtiyaçlarını sağlayan sistemleri, birçok altyapı hizmetinin ve sanayi kuruluşlarının tesislerinin kontrol edilmesini sağlayan SCADA sistemlerini portföyünde bulunduruyor. Bu ürünler sahip oldukları özellikleriyle fabrika otomasyonunda çığır açacak nitelikte.
Türkiye’de başta sanayi olmak üzere robot kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Bilindiği gibi en çok robot yatırımı otomotiv sektöründe gerçekleştiriliyor. Mitsubishi Electric olarak bizim robotlarımız daha çok montaj ve kalite kontrol alanlarında kullanılıyor. Örnek olarak; bir arabada yer alan ses sisteminin tuşlarının test edilmesini, kapı kolunun montajını verebiliriz. Gıda, ambalaj-paketleme gibi sektörlerde gerçekleştirmiş olduğumuz uygulamalar da bulunuyor. Islak mendillerin paketlenmesi, ilaçların kutulanması, ayakkabıların boyanması-yapıştırılması, küp şekerlerin kutulanması gibi hızlı üretim, dozajlama ve paketlemenin olduğu yerlerde robotlarımız sıkça kullanılıyor.
Robot kollarımız ebat olarak nispeten küçük olduğu için hassasiyetleri oldukça yüksek. İnsan kolu veya eli hassasiyetinde işler yapmak veya buna yaklaşmak isteyen, aynı zamanda da hıza ihtiyacı olan firmalar tarafından tercih ediliyoruz. Hız ve hassasiyet konusunda iddialıyız. Robot portföyümüzde küçük ve orta segmentte olanlara odaklanmış durumdayız. Yarı iletken üreticisi olduğumuz için küçük ve hızlı robotlar konusunda “know-how”ımızı bu alandaki üretimimizden alıyoruz. Robotu oluşturan, dişli kutusu, mekanik, elektronik parçalar gibi bütün parçaları kendimiz üretiyoruz. Üretimden gelen bilgi birikimi ve tecrübemizi robotumuz ile müşterilerimize aktarıyor ve sektörde bu özelliğimizle dikkat çekiyoruz.
Hedef pazarlarımızdan biri beyaz eşya sektörü ve ülkemizde üretim yapan firmalarla özellikle montaj ve kalite kontrol aşamalarında robotlu çözümler konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Dünyada da beyaz eşyada Mitsubishi Electric tarafından gerçekleştirilmiş birçok uygulama mevcut.
Yeni endüstri evresinin Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon dünyasındaki adı dijital fabrika teknolojisi olarak tanımlanan e-F@ctory.
Günümüzde gelişen rekabet koşulları, iletişim teknolojileri ve haberleşme imkânı pazarlardaki rekabeti çok arttırdı. Bu artan rekabette kişiselleştirilmiş ürünlere olan talebi karşılayabilmek için üretimlerinizi optimize etmeniz gerekiyor. Ancak optimize edilmiş üretimler sayesinde müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Bunu yaparken fabrikanızı kurmadan bilgisayar ortamında bu sistemi çalıştırarak ihtiyaçlarınızı ve verimliliğinizi görmeli ve yatırımlarınızı buna göre yapmalısınız. Çünkü günümüzün teknolojisi artık hızla bu noktaya doğru ilerliyor.
Mitsubishi Electric’in e-F@ctory’si otomotiv, ambalaj, gıda ve ilaç gibi birçok sanayinin üretim aşamasında kullanılan dijital fabrika ürünlerini, mekanik, elektronik ve yazılım hizmetleri bir arada mekatronik biçimde sunuyor. Mitsubishi Electric’in en önemli avantajlarından biri fabrika otomasyonu içinde tüm prosesleri kapsayan bir çözüm üretilebilmesi. Mitsubishi Electric ile bir fabrikayı yeni endüstri evresindeki tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde kurmak ve kurmadan önce bir sanal fabrika oluşturarak ortaya çıkacak fabrikayı, üretimi test etmek mümkün.
Mitsubishi Electric’in yeni endüstri evresi e-F@ctory’nin pek çok avantajı bulunuyor. Kısaca bahsetmek gerekirse hızlı bağlantısı ve kısa yenileme süresi ile verimli üretimde vites artırmayı sağlıyor. Bilgisayar kullanılan bir sistem olmadığı için bilgisayarın çökmesi, bilgisayara virüs girmesi gibi riskleri de elimine ederek güvenli ve sürekli üretimin kapısını aralıyor. Sistemde bulunan enerji ölçüm cihazları sayesinde üretilen her bir ürün için ne kadar enerji harcandığını görmek ve böylelikle maliyet hesabını daha rahat yapmak mümkün hale geliyor. Online olarak izlenebilen sistem, üretimin istenilen her an ve her yerde kontrol edilebilmesini sağlıyor. Üretim aşamasında ihtiyaç duyulan pek çok bilgiye ulaşmayı mümkün kılan bu sistem sayesinde örneğin hatalı bir ürün söz konusu olursa geriye dönüp üretim hattında bir sorun olup olmadığına bakılabiliyor.
Özetle Mitsubishi Electric e- F@ctory ile üretimde daha verimli, daha hızlı, daha kontrollü, daha kaliteli bir endüstri dönemi başlıyor.

Türkiye’nin asıl üretim gücünü oluşturan KOBİ’lerin süreçlerine otomasyon ve e-F@ctory gibi katma değeri yüksek yatırımları entegre etmek için yeterli motivasyona sahip olduğunu söylemek mümkün mü? Siz bu farkındalığı arttırmak adına ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?
Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip olan KOBİ’lerin büyük çoğunluğunun verimli, hızlı, kontrollü, kaliteli dolayısıyla da çok daha karlı bir üretim için gereken şartları yerine getirmeye hazır olduğunu söyleyebiliriz. Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak faaliyetlerimiz ile ilgili iyi geri dönüşler almamız ve pek çok KOBİ ile fabrika otomasyonu konusunda iş birliği yapıyor olmamız da bu durumun önemli göstergelerinden.
Türkiye üretim kabiliyeti olan bir ülke. Bu kabiliyetin sürdürülebilir olması için rekabet edebilir olunması çok önemli. Bunun için de üretim kalitesinin artması, maliyetlerin ise düşmesi gerekiyor. Elbette KOBİ’ler de sürdürülebilir olmak için çağın hızına, isteklerine ayak uydurmak durumunda. Bu açıdan baktığımızda dünya kalitesinde üretim yaparak piyasadaki muadilleri ile rekabet etmek ve ihracattaki gücüne güç katmak ancak fabrika otomasyon sektörünü yakından takip edip yeni teknolojileri bünyeye dahil ederek mümkün. Tüm bu nedenlerden dolayı ülkemizdeki KOBİ’lerde fabrika otomasyon sektörüyle ilgili dikkate değer bir farkındalık oluştuğunu gözlemliyoruz, ilerleyen yıllarda bu alandaki yatırım kararlarında da ciddi artışlar yaşanacağına inanıyoruz.

Türkiye’nin daha dinamik ve yenilikçi bir üretim anlayışını yakalayabilmesi için iyi yetişmiş insan kaynağına ihtiyacı olduğu aşikâr. Hal böyleyken “üniversite-sanayi” işbirliği her daim gündemde olsa da uygulamada hedeflenen noktaya ulaşılamadığını görüyoruz. Konuya şirketinizin bakış açısını ve özellikle “üniversite-sanayi” işbirliği kavramına getirdiğiniz farklılıkları paylaşır mısınız?
Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak gelecek nesillerin eğitimine katkı sağlamayı çok önemsiyoruz ve Türkiye’de tümleşik otomasyon içine entegre edilmiş robot teknolojisi konusunu sahiplenmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle üniversitelerin Mühendislik Fakültesi Fabrika Otomasyon ve Robotik Bölümleri’ne destek veriyoruz ve verdiğimiz desteği geliştirmeyi hedefliyoruz.
Bu kapsamda Doğuş Üniversitesi (DOU) Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi, Mitsubishi Electric Türkiye işbirliği ile kuruldu. Doğuş Üniversitesi’nden önce Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Mimarlık Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Robot Eğitim Merkezi’ne çok amaçlı bir robot hibe ettik. En son 9 Eylül Üniversitesi ile de benzer bir çalışmanın temellerini attık.
Ek olarak en öncelikli hedef grubumuz olan geleceğin mühendisleri, son kullanıcılarımız ve çözüm partnerlerimiz için endüstriyel kontrol ve otomasyon alanında güncel teknolojilerin kullanımı konusunda eğitim alacakları bir sistem kurduk. Mitsubishi Electric ürünlerinin kullanım ve uygulamasına açık olan bu sistemin ilk aşamasında endüstriyel robotlar için destekleyici bir çalışma yaptığımızı belirtebilirim.

Son iki yılda yürüttüğünüz çalışmalarla şirketinizin “genel ifadeyle” fabrika otomasyonundaki öncü konumunu zihinlerde pekiştirdiniz. Bunu sürekli kılmak adına kısa ve orta vadeli yol haritanızı ve gerçekleşmesi beklenen yatırımları aktarır mısınız?
Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak yakın zamanda otomasyon verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Mitsubishi Electric’in piyasaya sunduğu teknolojik çözümleri kullanacak sistem partnerlerimizi ve katılmak isteyen müşterilerimizi pazardaki yenilikleri daha hızlı deneyimleyebilmeleri için bir eğitim sürecinden geçirmek istiyoruz. Bu yaklaşık iki yıl sürecek bir çalışma. Bu süreçte endüstride bize gelen proje ihtiyaçlarını üniversitedeki eğitim platformlarına taşıyarak hep beraber pazara daha yenilikçi çözümler üretmeye çalışacağız.
Mitsubishi Electric olarak robot teknolojisi konusunda iddialıyız. Gelecekte insan ve robotun birlikte çalışacağını hatta yaşayacağını düşünüyoruz ve bu yönde birleştirilmiş tümleşik otomasyon sistemleri için ürün ve çözümler geliştirmek için çalışıyoruz.
e-F@ctory de 2015’ten 2025’e kadar olan sürede bizim yapıtaşımız olacak ve ürünlerimiz bu konseptin altında yer alacak. Biz şu an bir alt yapıyı tesis ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de üst sıraları tamamlamak için IT tabanlı çözümlerimiz konuşacak.


© Copyright 2006 - 2007 otomasyonrehberi.com All Rights Reserved.
10.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

Bugün 122 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 1 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 382814 kişi.