AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "otomasyon"
Otomasyon Rehberi Gazetesi web sitesine nereden ulaştınız?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmişte yayınlanan sayılarına göz atabilirsiniz.

Mikdisplay

Seyad Üyesidir


<
Ana Sayfa

 
  / 2014
 
Firma 16.12.2015 tarihinden bu yana 1146 kez okundu. / 10. SAYI

Basınçlı hava sistemi maliyetlerine iyice bir bakın ve karşılığını alın

Basınçlı hava sistemlerinin çoğunun tesisin hesaplanan üretim maliyetinde genellikle göz ardı edilmesi yaygın bir durumdur. Pek çok imalat ve proses tesisi genellikle en iyi uygulama yönetimi tekniklerinin uygulamasından elde edilebilecek muhtemel maliyet kazancının farkında değildir.
Basınçlı hava kayıplarını iyileştirmek ve sonucu desteklemek için çeşitli stratejiler etkin şekilde kullanılabilir. Örneğin, büyük ebatta valflerin kullanılmasının hatırı sayılır derecede enerjiyi boşa harcayabileceği belgeler ile desteklenmiştir. Sonuç olarak, her zaman selenoid hava pilotlu ve düşük vatlı bobin tasarımlarını dikkate almalısınız, çünkü bunlar elektrik maliyetlerini düşürebilir. Bunun yanı sıra, 45o veya 90o’lik dirsek bağlantı elemanlarındansa düz bağlantı elemanlarının kullanılması mümkün olduğu ölçüde basınç düşüşünü asgari düzeye indirirken lastik contalı pnömatik bağlantı elemanlarının kullanılması sızıntı ve sistem kirliliği engellemeye yardımcı olur.
Uygun maliyetli basınçlı hava teminine karşılık diğer bir aşama ise dayanıklı ve kullanışlı aktüatörler seçmektir çünkü bunlar daha uzun dayanmakta, daha az sızdırmakta ve bakım maliyetlerini düşürmektedir. Genellikle, regülatörlerin kullanımı basıncı düşürüp hava maliyetlerini düşürürken emniyet payını temin etmek için 60 psi büyüklüğünde silindirler kullanılmalıdır. Bunun da ötesinde, ters akış regülatörlerinin (valf ve silindirler arasında borulanan) takılması yayma ve çekme için bağımsız basınç kontrolü sağlayacaktır. Bu regülatörlerin boşaltımsız tasarımı hava tasarrufu yapmakta ve parçalar ve mekanik ünitelerdeki aşınmayı azaltmaktadır.
Pnömatik sistem fonksiyonunu temiz ve kuru hava ile uygun şekilde temin etmek maliyet tasarrufu yapılabilecek başka bir tavsiyedir. Bunu başarabilmek için tesisler hava kompresörleri, dökme sıvı separatörleri, parçacık filtreleri, birleştirmeli filtreler, membranlı kurutucular ve hidrokarbon artma sistemlerini içeren hava preparat sistemlerine ihtiyaç duyacaklardır. Bir hava preparat sisteminin kullanılması filtreleme ve basınç kontrolü yapılarak uygun hava akışını sağlamaktadır; bunlar öngörülebilir bakım programları veya kaynakları olmayan tesisler için özellikle değerlidir. Tıkanmış filtreler hem hava hem de bakım maliyetlerini artırırken akışı azaltır.
Elbette yüksek basınçlı hava, kontrol altında tutulmalıdır. Aktüatörleri 80 psi yayma ve çekme değerinde çalıştırmak yerine, bunları 60 psi yayma ve 40 psi çekme seviyesinde çalıştırmak performanstan ödün vermeksizin yılda aktüatör başına kayda değer maliyet tasarrufları temin edecektir.
Basınç ve elektrik sarfiyatının dışında, sızıntılar ekipmanın daha az verimle çalışmasına neden olan dalgalı sistem basıncı nedeniyle işletim problemlerine neden olmaktadır. Sızıntılar ayrıca ekstra çevrim ve artan çalışma süresinin sonucu olarak ekipmanın hizmet ömrünü azaltmaya neden olmaktadır. Basınçlı hava çoklu sistem lokasyonları vasıtasıyla zayi olmasına rağmen en mutat nedenler yanlış bağlama, bağlantılar, çabuk bağlantı kesintileri, hortum veya tüpler, bağlantı parçaları, valfler ve FRL’lerdir (filtreler, regülatörler ve yağlama aygıtları). Ultrasonic akustik bir detektör sistem sızıntılarını tespit edebilir. Sızıntılar her onarıldığında, basınçlı hava sistemini yeniden değerlendirmek ve kompresör kontrollerini ayarlamak için hava sistemi uzmanları ile çalışmak önemlidir. Bu genelde azaltılmış talebi karşılamak için kompresörün çalışma süresini azaltmaya neden olmaktadır.
Sonuç olarak, yetersiz basınçlı hava yönetim uygulamalarının maliyetler üzerinde yaratabilecekleri olumsuz etkilere ilişkin sanayinin genel bir farkındalık eksiği vardır. Mevcut sistemler için sızıntıları tamir eden ve engelleyen agresif en iyi uygulama teşvikleri ve bakım programları enerji tasarruflarını hemen neticelenmesi ve işletme maliyetlerinin düşüşünü sunarken, yeni sistemler için, basınçlı havanın verimli kullanımı daha iyi pnömatik tasarımlar ve tamamlayıcı parçalar seçimi ile gerçekleştirilebilir.10. Sayı / Firma kategorisindeki diğer içerikler.

 • Sürücü ve motor çözümü ekstruder enerji kullanımını %9 azaltıyor
 • Daha hızlı otomatik kablo tanımlama
 • Doğru akım motorları için servo sürücüleri - Kısa tetikleme süreli devir regülatörleri
 • Siemens’in Güçlü Ethernet Switchi ile Otomasyon ve Ofis Ağlarını Birbirine Bağlayın
 • Maxwell Ultrakapasitörleri Başarılı bir Kablosuz Elektrikli Tramvay İmkanı Sunuyor
 • Eplan Data Portal: 100'den fazla Üretici
 • Yiyecek ve İçecek Sektöründe Otomasyon
 • Rockwell Automation’dan Üstün Performans Modeli
 • PanelView 800 Allen-Bradley Komponent Seviyesi İnsan Makine Arayüzü Çözümü
 • Noah MA Serisi Çok Turlu (Multi-Turn) Elektrikli Aktüatörler
 • Basınçlı hava sistemi maliyetlerine iyice bir bakın ve karşılığını alın
 • Stauff dişli levhaları, yaygın olarak kullanılan dişli türlerinin belirlenmesinde yardımcı oluyor
 • Mitsubishi Electric, yeni Kompakt HMI ürünü GT2104 ile daha gelişmiş bir fonksiyonellik sunuyor
 • Multitasking tezgahları kullanım ve programlamanın kolay yolu
 • Sinumerik 828 kontrolörlerinde daha yüksek performans ve fonksiyonellik
 • Rockwell Automation Durum İzleme
 • Hidrolik sistemlerde kirlenmeyi kontrol altında tutmanın en hassas yolu… Bosch Rexroth’tan yeni ‘OPM II’ mobil filtreleme monitörü
 • Yeni Genişletilmiş Ürün Yelpazesiyle ETT Lineer Motor Serisi Yüksek Performans ve Hassas Kontrol Sunuyor
 • S73 ATEX Solenoid Valf
 • S20 Buhar Solenoid Valf
 • Bosch Rexroth tarafından Hidrolik silindirlere özel yüzey teknolojisi: Enduroq • © Copyright 2006 - 2007 otomasyonrehberi.com All Rights Reserved.
  10.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 247 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 2 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 447416 kişi.