AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "otomasyon"
Otomasyon Rehberi Gazetesi web sitesine nereden ulaştınız?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmişte yayınlanan sayılarına göz atabilirsiniz.

Mikdisplay

Seyad Üyesidir


<
Ana Sayfa

 
  / 2014
 
Firma 16.12.2015 tarihinden bu yana 1551 kez okundu. / 10. SAYI

Sürücü ve motor çözümü ekstruder enerji kullanımını %9 azaltıyor

Daha iyi enerji etkinliği, daha yüksek operasyonel güvenilirlik ve daha düşük bakım masrafları her şirketi memnun edecek gelişmelerdir.
Bu üç unsur sayesinde Emerson, Danimarkalı bir ekstruzyon uzmanı olan Stål&Plast şirketinin üretim süreçlerini iyileştirmesine yardımcı oldu. Emerson, şirketin ekstruder tesisindeki üç eski DC elektrik motorunu enerji dostu Dyneo PM motorları ve bir Unidrive M değişken süratli sürücü ile değiştirdi.
Gerçekleştirilen yıllık enerji tasarrufunun ortalama %9 (yani 90.000 kWh) olduğu hesaplandı. On yıllık bir süre içinde bir elektrik motorunun toplam maliyetinin %95'inin doğrudan enerji tüketimiyle ilgili olduğu düşünüldüğünde, bu tasarrufun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.
Danimarka'nın tam merkezinde bulunan Stål&Plast A/S dünya çapında seralarda ve fidanlıklarda kullanılan tezgah tepsisi sistemleri imal ediyor. Ham levhalar, biri 175 kW ve ikisi 71 kW olan üç ekstruder motorunun bulunduğu modern bir tesiste üretiliyor. Ekstruder tesisinin üç eski DC motoru ya onarılıp yenilenecekti ya da pahalı olan ve uzun süren bir süreçle yeni DC motorlar sipariş edilecekti.
DC teknolojisi hem pahalı olduğu ve enerji tüketimi açısından kullanım ömrünü doldurmuş olduğu hem de yüksek operasyon ve bakım maliyetleri getirdiği için, Stål&Plast A/S genel müdürü Jacob BraaSørensen, Emerson Industrial Automation'a danışarak, Leroy Somer'den çok etkin Dyneo PM motorları satın almak yoluyla ekstruder tesisini bir üst düzeye çıkarmaya karar verdi. Bu motorların kontrolü bir Control Techniques Unidrive M700 değişken hızlı sürücü tarafından yapılıyor.
Stål&Plast A/S açısından en önemli olan unsurlardan biri, Emerson'un motorların ve sürücülerin değiştirilmesini tek bir proje olarak tümüyle üstlenebilen tek tedarikçi olmasıydı.
Değiştirme işlemleri, profesyonel kurucu ve otomasyon tedarikçisi olarak hizmet ortağı Lindpro ve devreye alma işlerini yapan ØlgodElektro ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.
Stål&Plast A/S dünya çapında seralarda ve fidanlıklarda kullanılan çok çeşitli ve üstün kaliteli tezgah tepsisi sistemleri üretiyor. Tepsi sistemleri tam otomatik bir vakum oluşturma makinesinde imal ediliyor. Şirket ham levhaların üç katman halinde üretilmesini mümkün kılan modern bir ekstruder kullanıyor.
Stål&Plast A/S açısından, kalıcı mıknatıslı bir motor teknolojisi seçmenin ana nedeni öncelikle güç tüketiminde gerçekleşecek olan uzun vadeli enerji tasarrufu idi, ama aynı zamanda daha yüksek çalışma momenti, kalıcı mıknatıs teknolojisinin operasyonel güvenilirliği ve DC teknolojisine kıyasla çok düşük bakım maliyetleri de hesaba katılan avantajlar arasındaydı.
Hesaplar Stål&Plast'ın üç motorun yıllık enerji tüketimini %9 oranında düşürebileceğini gösteriyordu. Ekstruder tesisin toplam enerji maliyetinin %75'ini harcıyor ve bunun çoğu da ekstruder motorlarından kaynaklanıyordu.
On yıllık bir süre içinde bir elektrik motorunun toplam maliyetinin %95'i doğrudan enerji tüketimiyle ilgilidir, oysa Emerson'ın Dyneo PM motor teknolojisi seçildiğinde makinenin fiyatı ve bakım masrafları yatırım maliyetinin sadece %5'ini oluşturur.
Stål&Plast A/S 1984'ten bu yana yüksek çarpma dirençli polistiren Ebb/Flow ürünleri üretip dünya çapında bir dağıtım ağı üzerinden piyasaya sunmaktadır. Dağıtımcılar genellikle fidanlıklar tarafından satın alınan genel bir proje dahilinde tepsi sistemleri kuran fidanlık inşa şirketleridir.
Yıllar içinde tepsi sistemleri, yaygın olarak kullanılan gübrelere, ısının etkisine, UV radyasyona ve modern bir seradaki normal gündelik aşınmaya karşı sınanmıştır. Bu deneyim sayesinde şirket ürünleri sürekli olarak daha iyi ve uygun hale getirmektedir.
Tepsi sistemleri Ebb/Flow ürünlerinin imalatı için optimal hale getirilmiş modern ve tam otomatik vakum oluşturma makinelerinde imal ediliyor. Üretim tesisleri aslen robotlar tarafından çalıştırılıyor ve deneyimli personel tarafından denetleniyor.
Şirket ham levhaların üç katman halinde üretilmesini mümkün kılan modern bir ekstruder kullanıyor. Dolayısıyla, tepsiler müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak ve arzulanan özelliklere sahip olacak şekilde üretilebiliyor.10. Sayı / Firma kategorisindeki diğer içerikler.

 • Sürücü ve motor çözümü ekstruder enerji kullanımını %9 azaltıyor
 • Daha hızlı otomatik kablo tanımlama
 • Doğru akım motorları için servo sürücüleri - Kısa tetikleme süreli devir regülatörleri
 • Siemens’in Güçlü Ethernet Switchi ile Otomasyon ve Ofis Ağlarını Birbirine Bağlayın
 • Maxwell Ultrakapasitörleri Başarılı bir Kablosuz Elektrikli Tramvay İmkanı Sunuyor
 • Eplan Data Portal: 100'den fazla Üretici
 • Yiyecek ve İçecek Sektöründe Otomasyon
 • Rockwell Automation’dan Üstün Performans Modeli
 • PanelView 800 Allen-Bradley Komponent Seviyesi İnsan Makine Arayüzü Çözümü
 • Noah MA Serisi Çok Turlu (Multi-Turn) Elektrikli Aktüatörler
 • Basınçlı hava sistemi maliyetlerine iyice bir bakın ve karşılığını alın
 • Stauff dişli levhaları, yaygın olarak kullanılan dişli türlerinin belirlenmesinde yardımcı oluyor
 • Mitsubishi Electric, yeni Kompakt HMI ürünü GT2104 ile daha gelişmiş bir fonksiyonellik sunuyor
 • Multitasking tezgahları kullanım ve programlamanın kolay yolu
 • Sinumerik 828 kontrolörlerinde daha yüksek performans ve fonksiyonellik
 • Rockwell Automation Durum İzleme
 • Hidrolik sistemlerde kirlenmeyi kontrol altında tutmanın en hassas yolu… Bosch Rexroth’tan yeni ‘OPM II’ mobil filtreleme monitörü
 • Yeni Genişletilmiş Ürün Yelpazesiyle ETT Lineer Motor Serisi Yüksek Performans ve Hassas Kontrol Sunuyor
 • S73 ATEX Solenoid Valf
 • S20 Buhar Solenoid Valf
 • Bosch Rexroth tarafından Hidrolik silindirlere özel yüzey teknolojisi: Enduroq • © Copyright 2006 - 2007 otomasyonrehberi.com All Rights Reserved.
  10.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 256 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 1 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 447425 kişi.