Hidrolik sistemlerde kirlenmeyi kontrol altında tutmanın en hassas yolu… Bosch Rexroth’tan yeni ‘OPM II’ mobil filtreleme monitörü

Bosch Rexroth, sahip olduğu gelişmiş hidrolik ürün programını yüksek kalitede bir filtre teknolojisi ile geliştirmeye devam ediyor. Şirket bu doğrultuda, hidrolik sistemlerdeki sıvıların kirlenme seviyesini en hassas şekilde ölçen yeni ‘OPM II’ mobil filtreleme monitörünü pazara sundu.
Yeni OPM II, düşük bir maliyetle hidrolik sistemlerde sıvıların kirlenme seviyelerini kolayca takip ederken, uluslararası saflık derecelerine uyumlu ölçümleriyle anlık kayıt tutabiliyor.
Filtreleme konusundaki uzmanlığı ve 50 yılı aşkın uygulama tecrübesiyle global bir üretici konumunda bulunan Bosch Rexroth, yeni mobil filtreleme monitörü OPM II ile hidrolik sistemlerde mineral yağlardan biyo ve dizel yakıtlara kadar kirlenme seviyesini kontrol altında tutuyor.
Günümüzde mobil makinelerin hidrolik sistemi ve hidrostatik tahrik sisteminde kullanılan sıvılar, genellikle yüksek basınç altında çalışıyor. Hidrolik akışkanın değişimi gibi detaylı bir bakım işlemi yapılması gerektiğinde, genellikle makinenin servis merkezlerine götürülmesi gerekiyor. Bu da uzun süreli vakit kayıplarına yol açabiliyor.

Uluslararası standartlarda ölçüm: ISO ve SAE
Bosch Rexroth’un geliştirdiği yüksek hassasiyetli ve oldukça az yer kaplayan yeni ‘OPM II’ ise hidrolik sistemlerdeki kirlenme seviyesini ve sıvı saflık eğilimini anlık olarak izleyip kaydedebiliyor. Limit değerleri aşıldığı an, alarm devreye girerek kullanıcıyı anında bilgilendiriyor.
Sistem üzerinde bulunan parçacık monitörü ise ekran aracılığıyla kolayca çalıştırılarak yapılandırılabiliyor. Hidrolik sistemdeki sıvı saflık seviyeleri ise ISO 4406:99 ve SAE AS4059E derecelendirme sistemlerine göre ölçümleniyor. Entegre veri belleğiyle kirlilik seviyesini sürekli kontrol altında tutan ve kaydeden ‘OPM II’, 420 bara kadar basınçta çalışabiliyor. Ayrıca, izin verilen akış oranı ise 50 - 400 ml/dak aralığında bulunuyor.