Yiyecek ve İçecek Sektöründe Otomasyon

Yiyecek ve İçecek Federasyonu'nun (FDF) verdiği bilgilere göre, 2012'de 76 milyar sterlinlik bir ciroyla yiyecek içecek sektörü Birleşik Krallık'ın en büyük üretim sektörü durumdaydı. Bu sektörde herkes kadar iyiyiz ve hatta daha da iyi. Otomasyon ve robotikteki en çığır açıcı ve aynı zamanda en havalı bazı teknolojilerin kullanıldığı yerdir yiyecek ve içecek sektörü. Ama Birleşik Krallık'taki pek çok genç matematik derslerinde bir yiyecek içecek mühendisi olma hayalleri kurmuyor.
Birçok genç herhangi bir mühendis olma hayalleri kuruyor olması bir sorundur. Kötümserler bunun nedenini gençlerin çok fazla para yönelimli olması olarak gösteriyorlarsa da, dünyanın milyarderlerinin en yaygın kalifikasyonunun mühendislik olduğu yönündeki son haberler bu mazereti geçersiz kılıyor. Yiyecek içecek sektöründe bu ciddi bir sorun teşkil ediyor. FDF tarafından yaptırılan Grant Thornton araştırması, 2020'ye kadar 170.000 yeni işçiye ihtiyaç duyulacağını gösterdi. Çocuklar her neyin hayalini kuruyorlarsa, bunu genellikle fen, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde yaptıkları söylenebilir! Görünüşe göre özellikle genç kızlar arasında mühendislik iştahı yok.
Ama aslında durum bu değil. Rockwell Automation'da çoğumuz kalifiye mühendisleriz ve dolayısıyla mühendislik kariyerinin ne kadar ödüllendirici olabildiğini ve parlak bir gelecek sağlayabileceğini birinci elden biliyoruz. Çocuklar (hem kızlar hem erkekler eşit bir şekilde) doğuştan problem çözücüdürler ve öğretmenlerin gençlere bir mühendislik kariyerinin sunabileceklerini gösterme konusunda daha pratik yollara çok ihtiyaçları var.
Beceri İştahı adlı mükemmel program tam da bu noktada oldukça özgün bir şey yapıyor. Okullara ve kolejlere sundukları fırsatla, öğrencilerin olaylara katılıp yiyecek ve içecek üretimi alanında çalışan mühendislerle ve şirketlerle buluşmalarını ve bu sektörde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmelerini sağlıyor. Ve biz de bu programı desteklemeye devam etmekten mutluyuz. Bizimki gibi bir şirketin bir sonraki mühendis neslini teşvik etmeye ilgi göstermesi harika bir şey ama bu aynı zamanda takımımızın çocuklara bu endüstride ne yaptığımızı, örneğin öğlen yemeği paketlerine bir Kit- Kat'ın girmesine nasıl yardımcı olduğumuzu göstermeleri açısından da inanılmaz derecede keyiflendirici ve tatmin edici.
Programa katılan genç mühendislerimizden bazılarının yakın gelecekte bir blog açacaklarını göreceksiniz.
Her nerede çalışıyorsanız, gençlerin mühendisliğe ilgi duymasını sağlama konusunda sorumluluk alalım. Bunun çok eğlenceli olduğu konusunda güvence veriyorum ve katılabileceğiniz pek çok yerel ve ulusal projeler var.
Rockwell Automation Şti. (NYSE: ROK) müşterilerini daha üretken ve dünyayı daha sürdürülebilir kılan dünyanın kendini endüstriyel otomasyona ve bilgiye adamış en büyük şirketidir. Merkezi Milwaukee, Wisconsin’de bulunan Rockwell Automation, 22,500 çalışanı ile 80’den fazla ülkedeki müşterilerine hizmet vermektedir.
Rockwell Automation, iTRAK ve Studio 5000 Logix Designer, Rockwell Automation Şti.’nin ticari markalarıdır.